fbpx

Kurs w grupie czy lekcje indywidualne? Lekcje stacjonarne czy zdalne? Nie ma właściwej odpowiedzi na te pytania. Wszystkie wymienione powyżej opcje posiadają liczne zalety i mogą świetnie się sprawdzić w zależności od potrzeb, wymagań i możliwości kursantów. W dalszej części tego tekstu postaram się przedstawić mocne strony każdego typu zajęć, jednak najpierw chciałabym zacząć od wymagań łączących wszystkie typy kursów.

Co zawsze należy wziąć pod uwagę przy wyborze zajęć z języka angielskiego?

  • Program nauczania powinien być ustalony i sprecyzowany na początku roku szkolnego. Uczestnicy kursu oraz rodzice młodszych dzieci powinni wiedzieć, w jakim kierunku zmierzają oraz jakie cele stawia przed nimi kurs.
  • Uważam, że doskonałą bazą dobrze poprowadzonych zajęć może być mądrze stosowany podręcznik, dzięki któremu uczestnicy mają stały dostęp do omawianego materiału.
  • Angażujące ćwiczenia pozapodręcznikowe powinny stanowić dużą część zajęć, jednak muszą one mieć konkretny cel komunikacyjny. Osoby, które rozpoczynają ze mną współpracę często są zdziwione, że na moich pojedynczych zajęciach można aż tyle się nauczyć. Kreatywne zabawy, gry planszowe, kolorowe gadżety i inne pomoce zwiększają motywację, wzbudzają ciekawość, ale pamiętajmy, żeby spełniały swój cel, jakim jest wspieranie nauki języka angielskiego.
  • W dzisiejszych czasach warto również sprawdzić, czy dana szkoła językowa umożliwia zdalne uczestniczenie w zajęciach w przypadku choroby. Dzięki takiemu rozwiązaniu kursant wie, jakie zagadnienia zostały wprowadzone i może przyjść na następne zajęcia bez obaw, że nie będzie czegoś rozumiał.
  • Wybierając zajęcia języka angielskiego, warto również przeanalizować liczbę godzin lekcyjnych w kursie oraz częstotliwość zajęć. Pojedyncze zajęcia w tygodniu dają nam 30-35 spotkań w ciągu całego roku szkolnego. W przypadku niektórych osób może być to zbyt mała liczba lekcji, aby wejść na kolejny poziom, lub aby wystarczająco dobrze przygotować się do egzaminu. Uważam, że w przypadku uczniów szkoły podstawowej, dwa 45-minutowe spotkania mogą dać najlepsze rezultaty. Dla starszej młodzieży oraz dorosłych, czyli kursantów którzy mają bardzo dużo innych zobowiązań, zajęcia 1x90 minut, dające nam ok.70 godzin lekcyjnych w ciągu roku szkolnego, mogą być lepszym rozwiązaniem.

 

Kursy w grupach

Zajęcia z innymi to przede wszystkim dodatkowa motywacja do nauki oraz stosowania języka angielskiego w różnorodnych modelach interakcji: pracy w parach i małych grupach, które wspierają naukę efektywnej komunikacji, a to przecież na władaniu językiem nam wszystkim najbardziej zależy. Zajęcia, podczas których lektor wraz z kursantami buduje zgraną grupę, umożliwiają zdobywanie wiedzy na zasadach przyjaznej współpracy, dzięki której uczniowie, czując się bezpiecznie, chętnie rozwijają skrzydła. W przypadku kursów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty lub matury, rozwiązywanie zadań w grupie jest nie tylko dużo ciekawsze, ale również może być bardziej efektywne ze względu na możliwość uczenia się od swoich rówieśników, zamiast polegania tylko i wyłącznie na wskazówkach korepetytora. 

 

Na co warto zwrócić uwagę w przypadku kursów grupowych?

  • Jednym z najważniejszych aspektów jest jednakowy poziom zaawansowania wszystkich uczestników w grupie. Zajęcia powinny dawać równe szanse i stanowić podobne wyzwanie dla każdego. W przypadku dzieci dwupoziomowa kwalifikacja (wiek oraz poziom zaawansowania) jest kluczowa by uzyskać najlepsze efekty i zadowolenie z zajęć.
  • Drugim istotnym elementem w moim przekonaniu jest liczba osób uczestniczących w zajęciach, dlatego w mojej ofercie znajdziecie jedynie kameralne, maksymalnie 6-osobowe grupy. Taka liczba uczestników umożliwia lektorowi dokładne rozpoznanie bieżących potrzeb każdego ucznia oraz stałe monitorowanie postępów. Poza tym, mała grupa oznacza również możliwość częstszego wypowiadania się na forum. Owszem, w większych grupach zajęcia mogą być również w całości poświęcone mówieniu w parach lub małych grupkach, ale nie zapominajmy o tym, że uczeń z pary może całkowicie zdominować dyskusję, nie dając nam dojść do głosu, o czym lektor uczący w kilkunastoosobowej grupie może nie mieć pojęcia, ponieważ w tym czasie będzie przysłuchiwał się innym. Mniej uczestników = więcej skutecznej komunikacji.

 

Zajęcia indywidualne

Lekcje indywidualne mają przede wszystkim tę zaletę, że są starannie dostosowane do wymagań i potrzeb tylko jednej osoby. Lektor może zwiększyć lub zmniejszyć intensywność zajęć w zależności od bieżących postępów. Również tematyka zajęć może być dostosowana do zainteresowań jednego kursanta, co przyczynia się do większej motywacji.

 

Powody, dla których wybierany jest indywidualny kurs języka angielskiego?

  • Poziom zaawansowania - zajęcia indywidualne sprawdzają się w przypadku osób, których wiedza i umiejętności wykraczają poza możliwości grupy, lub w sytuacji odwrotnej, kiedy poziom zajęć grupowych jest zbyt wysoki dla jednego z uczestników.
  • Osobowość – osoby nieśmiałe czują się zwykle bezpieczniej w osobistym kontakcie z lektorem. Chętniej wyrażają swoje zdanie, czego być może nie byłyby w stanie zrobić w grupie.
  • Intensywność i tematyka zajęć – możliwość dobrania odpowiedniego tempa i tematyki lekcji do jednej osoby stanowi w oczach wielu kursantów olbrzymią przewagę nad zajęciami grupowymi, co sprawia, że mimo większych kosztów, decydują się na rozpoczęcie zajęć indywidualnych.

 

Zajęcia stacjonarne czy zdalne?

Oba typy lekcji spełniają swoją funkcję, czyli uczą języka angielskiego w efektywny i angażujący sposób. Jedynie wybór ćwiczeń i zadań różni się od siebie ze względu na nieodzowność technologii podczas kursów zdalnych. Gry planszowe zmieniają się wówczas na edukacyjne gry internetowe, robienie notatek w zeszycie na zapisy w Google Docu, zabawy z gadżetami na interaktywne ćwiczenia. Wszelkiego rodzaju aplikacje i inne internetowe materiały edukacyjne, które stanowią tylko urozmaicenie zajęć stacjonarnych, stają się nieodłącznym elementem lekcji zdalnych. Bazując na swoim kilkuletnim doświadczeniu w nauczaniu online, uważam, że ciekawym urozmaiceniem jest wprowadzanie dodatkowych analogowych gadżetów, które pobudzają ciekawość i niejako odciągają kursantów od wszechobecnych cyfrowych rozwiązań. Kolorowe karteczki, włochate piłki, czy nawet dziecięce zabawki, mimo że pokazywane przez ekran komputera, są ciekawą atrakcją i stanowią przynajmniej chwilową odskocznię od internetowych zasobów.

 

Zalety zajęć stacjonarnych:

  • bezpośredni kontakt z lektorem oraz innymi uczestnikami, który wspiera budowanie relacji i poczucia bezpieczeństwa,
  • długoterminowa motywacja,
  • wiele możliwości różnego rodzaju kreatywnych ćwiczeń oraz różnorodnych modeli interakcji wspierających naukę języka,
  • wysoka atrakcyjność zajęć w perspektywie długoterminowej.

 

Zalety zajęć zdalnych:

  • możliwość uczenia się języka angielskiego w przytulnym zakątku swojego domu bez konieczności dojazdu do szkoły językowej, co oznacza dużą oszczędność czasu,
  • szansa na zajęcia z konkretnym lektorem w przypadku osób mieszkających w innym mieście lub nawet kraju.

 

Mam nadzieję, że powyższy tekst pomoże Wam wybrać zajęcia, które spełnią Wasze wszystkie oczekiwania. 

ip stresser